Základní škola Jindřichův Hradec II,
Janderova 160

Charitativní akce

Adopce na dálku

V roce 2006 začala jedna z osmých tříd naší školy realizovat projekt "Adopce na dálku". Děti se rozhodly vybrat mezi sebou peníze na studium nejprve jednoho a nakonec dvou afrických dětí.
Jako adoptivní děti naší školy byly vybrány dívka Christine Nakyria a chlapec Lawrence Mutabaalo.
Peníze na jejich studium získávají naše děti jednak sbírkou mezi sebou za spoluúčasti učitelů, výtěžkem z brigády, sběrem kaštanů, burzou vlastních výrobků apod.
V období vánoc pořádáme ve spolupráci se ZUŠ vánoční koncert, jehož výtěžek je také příspěvkem do adopčního fondu. A sem jde i vybrané dobrovolné vstupné ze školních akademií.
Končí-li devátá třída, která je garantem adopce na dálku, školní docházku, předává svou funkci při posledním zvonění další třídě, kterou si vybere.

V září 2009 jsme se dozvěděli, že naše odoptovaná dívka Christine ukončila na jaře svoje vzdělávání a s přítelem se rozhodla založit společnou domácnost a rodinu a odešla pravděpodobně do vesnice svého budoucího manžela. Tím byla její "adopce" ukončena. Rozhodli jsme se, že peníze, které zbyly z částky na vzdělání Christine pro školní rok 2008-09 dáme k dipozici pro jiné děti a že pro další školní rok požádáme o adopci dalšího dítěte, kterému budeme hradit vzdělávání.
Potěšilo nás, že Lawrence studuje dále velmi úspěšně a hodlá ve studiu pokračovat dále. Narodil se v srpnu 1089. Je z velmi chudé rodiny, která se stará o starou nemocnou babičku, a možná i proto se Lawrence rozhodl být lékařem. Nyní je na střední škole, učí se spíše průměrně, ale výborných výsledků dosahuje v chemii a biologii, které jsou pro jeho budoucí povolání velmi důležité.

Další peníze na studium adoptovaných dětí vydělali naši žáci sběrem kaštanů letos na podzim. Za 500 kg kaštanů jsme získali částku 1500 Kč. Vánoční jarmark pak vynesl 18.681,- Kč do studijního fondu našich adoptivních dětí. 

Po novém roce jsme získali do "adopce" novou dívenku jménem Mavis Premy Rodrigues z Indie. Mavis se narodila v lednu 2000. Otec jí zemřel v 6 letech a maminka je nemocná a nemůže proto pracovat. Mavisin dvanáctiletý bratr ukončil již školu a nyní se snaží najít práci, aby pomohl živit rodinu. Jediným zdrojem obživy pro rodinu jsou 4 kokosové palmy v jejich vlastnictví. Mavis je prý velmi chytrá a dobře se učí, dobře tančí, vyniká ve sportu a ráda maluje. Chtěla by se stát policistkou. Nyní navštěvuje St. Thomas School v Alangaru.

Po květnovém benefičním koncertu našich žáků jsme mohli přidat do našeho adopčního 

fondu 7 400,- Kč, které se vybraly na dobrovolném vstupném.

Na konci dubna jsme se dozvěděli, že Lawrence ukončil studia. Při studiu získal dva certifikáty a nyní pracuje jako automechanik v garážích.
Požádali jsme proto o adopci jiného dítěte, pokud možno chlapce z Indie, odkud je i Mavis. A povedlo se. Naším novým adoptovaným chlapcem je Varum Kumar.

Je mu 12 let a chodí do 6. třídy. Navštěvuje Primary School v Sendivakkamu. Zajímají ho přírodní vědy a dobře se učí. Jeho koníčkem je tanec. Má starší sestru Vaithiswari. Tatínek je námezdní dělník, maminka je doma a Varun jí musí pomáhat.
Rodina je chudá. Mají dům a pouze jednu krávu, ale nevlastní žádné pozemky. Ale vždy jsou ochotni pomoci 

těm, kteří jsou chudší než oni sami.
Varun je duchovně založený, přátelský, vlídný a rád pomůže druhým.
Roční příspěvek, za který Varun obdrží školní uniformu, věci potřebné do školy, bude mu zaplaceno školné a uhrazena lékařská péče, je 4 900,- Kč. První splátka byla převedena z peněz, které nebyly vyčerpány z konta pro Lawrence.
Jsme velmi rádi, když nám naše adoptivní děti dají vědět, jak pokračuje jejich studium, jaké mají zájmy, jaké plány do budoucna. Nabízíme i vám možnost přečíst si překlady jejich dopisů, které na školu přišly v roce 2011.
Zde je dopis od dívenky Mavis a zde si můžete přečíst dopis od chlapce Kumara

Naši žáci se již několikrát zapojili do projektu "Kids to kids", což se projekt Celosvětové 

humanitární organizace The Oneness-Heart-Tears and Smiles ( Slzy a úsměvy 

srdce jednoty), která pomáhá dětem v chudých oblastech nebo v oblastech postižených přírodními katastrofami nebo konflikty.

Připravili jsme balíčky školních potřeb pro malé školáčky v Africe a Jižní Americe. Děti ke školním potřebám přidaly i drobné hračky, přívěsky a některé napsaly i dopisy pro malé adresáty.
Plánujeme zapojení i do dalších projektů této organizace pro školáky v chudých oblastech. 

CPK – CHRPA je nestátní, nezávislé a neziskové občanské sdružení, které vzniklo 1. října roku 2003 po mnoha letech zájmu jeho členů a přátel o jezdectví obecně, jezdecký sport, výchovu mladých koní a posléze o širokou oblast hiporehabilitace především z hlediska postavení koní v ní.
Naši žáci se do projektů organizace CHRPA zapojili každoročním prodejem pohlednic a knižních záložek s fotografiemi koní. Koupí těchto drobností přispívají děti hlavně na hiporehabilitaci. Tahle akce je mezi dětmi velmi oblíbená a žádaná.
Stejným způsobem pomáháme také Občanskému sdružení ŽIVOT PRO DĚTI. I tady se nám daří získávat prodejem drobných předmětů každoročně velmi slušné částky ve prospěch tohoto sdružení. 

Již ve školním roce 2008/2009 jsme se zapojili do charitativní akce "Dejte brýle Africe", kterou v ČR garantovala oční klinika LEXUM a v okrese J. Hradec byla jejím garantem Střední zdravotnická škola v J. Hradci. Ve školním roce 2009/10 jsme se opět zapojili do této charitativní akce a na SZŠ jsme jménem našich žáků a učitelů odevdali 113 kusů dioptrických brýlí pro africké děti. Pokud bude tato akce organizována i v dalších letech, jistě svým dílem přispějeme k dobrému účelu. 

Každoročně již od roku 2008 pořádá naše škola benefiční koncert ve prospěch adopce. Na koncertě vystupují naši žáci, kteří se učí zpěvu nebo hře na nějaký hudební nástroj. Výtěžek koncertu je vždy převeden na konto adopce na dálku. 

Mavis Premy Rodrigues se dobře učila, ráda malovala, bavil ji sport a tancování. Chtěla se stát policistkou, ale v roce 2018 byla adopce ukončena. V současné době podporujeme pouze chlapce Varuna Kumara, který stále studuje s velmi dobrými výsledky. Je mu už 21 let a chtěl by se stát lékařem.

Fulltextové vyhledávání

Jídelníček:

 

jídelníček - leden

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2